عنوان : دومین گردهمایی برنامه ریزی تحقیقاتی پژوهشكده سبزی و صیفی برگزار شد
کد خبر : ۱۹۲۰
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ 
ساعت : ۱۸:۳۴:۳۴

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 دومین گردهمایی برنامه ریزی تحقیقاتی پژوهشكده سبزی و صیفی برگزار شد
 

مراسم افتتاحیه گردهمایی برنامه ریزی تحقیقاتی پژوهشکده سبزی و صیفی روز  سه شنبه 26 دی ماه جاری، با حضور آقای دکتر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، مهندس طهماسبی معاون وزیر در امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر حسنی رئیس مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی، محققان پیشکسوت سبزی و صیفی، اساتید گروه باغبانی پردیس کشاورزی دانشگاه تهران، نمایندگان بخش خصوصی و  اعضای هیات علمی پژوهشکده سبزی و صیفی در سالن گلبرگ مؤسسه برگزار شد . در این مراسم پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید، آقای دکتر خدادادی رئیس پژوهشکده سبزی و صیفی ضمن خوش آمد گویی به حاضران، گزارشی از فعالیت های پژوهشکده در یک سال گذشته ارائه نمودند. 
آقای دکتر حسنی با خیرمقدم مجدد با بیان وضعیت سطح زیرکشت و تولید سبزی و صیفی در دنیا و کشور به سیاست های وزارتخانه در انتقال سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه اشاره و اعلام نمودند موسسه باغبانی نیز برنامه های تحقیقاتی خود از جمله جمع آوری ژرم پلاسم و  تولید بذور هیبرید اصلاح شده در بحث اقتصاد مقاومتی را بر این اساس قرار داده است. در زمینه به نژادی و تولید ارقام نیز معرفی ارقام سبزی و صیفی برای گلخانه نیز در برنامه کار این موسسه قرار دارد. در زمینه پس از برداشت نیز 28 محور پژوهشی احصا و برنامه های مشترک با موسسه فنی و مهندسی مشخص شده است. در انتها ایشان با تشکر از حمایت های آقایان مهندس طهماسبی و دکتر زند ابراز امیدواری کردند این گردهمایی برونداد های بسیار اثرگذاری در ارتقا تحقیقات سبزی و صیفی کشور به همراه داشته باشد. 
آقای مهندس طهماسبی ضمن تشکر از تلاش های آقایان دکتر زند و دکتر حسنی، همچنین محققان و اعضای هیت علمی سبزی و صیفی،بیان کردند در زمینه بذور هیبرید سبزی و صیفی گامهای خوبی برداشته شده است. ایشان عنوان نمودند از 120 میلیون تن محصولات کشاورزی، حدود 30 میلیون تن را سبزی و صیفی تشکیل می دهد بنابراین این محصولات دارای ارزش افزوده بالا و به شکل ثروت نهفته ای است  که باید جهت داده شود. با توجه به این که بالغ بر 50 میلیون تن از تولیدات گیاهی را محصولات باغبانی تشکیل می دهند طبیعتاً لازم است اولویت این بخش در تحقیقات مورد توجه قرار گیرد. وی افزود سمت و سوی کاری وزارتخانه کار بر روی سبزی و صیفی گلخانه ای می باشد. گردش نقدینگی در گلخانه به روز بوده بنابراین آینده خوبی برای آن پیش بینی می شود.
آقای دکتر اسکندر زند در سخنانی با بیان این که علت مغفول ماندن بخش باغبانی با وجود اهمیت ویژه ای که در کشور دارد باید ریشه یابی شود، اظهار داشت رویکرد سازمان تحقیقات از ورودی محوری به خروجی محوری تغییر کرده است. در تحقیقات ورودی محوری سه اولویت وجود دارد، اولویت اول شامل تحقیقات و طرح های توانمند ساز است که وضع موجود را بهبود می بخشد. اولویت دوم طرح های جریان ساز می باشد که طی آن باید جریانی اصلاح شود که مثال بارز آن تولید گلخانه ای محصولات سبزی و صیفی، سلامت و کیفیت این محصولات، بهره وری آب با برش استانی، مسائل پس از برداشت، کشاورزی شهری و احصا تکنولوژی سبزی و صیفی است. اولویت سوم تحول سازی و آینده نگری به ویژه در محورهای ژنتیک، به نژادی و تکنولوژی است. در انتها ایشان اظهار امیدواری کردند این گردهمایی با خروجی چارچوب دار مناسب برای تحقیقات سبزی و صیفی همراه باشد. در انتها دکتر زارع عضو هیات علمی مجتمع آموزش عالی شیروان گزارشی از طراحی گلخانه های مدرن هیدروپونیک سبزی و صیفی و تولید مینی تیوبرهای سیب زمینی در مقیاس زیاد در گلخانه های مذکور ارائه نمودند. لازم به توضیح است این گردهمایی روز چهارشنبه 27 دی ماه نیز با برنامه های تخصصی به کار خود ادامه خواهد داد. 


 
 
 
 
 
 


بازگشت           چاپ چاپ         
 
5.1.0.0
V5.1.0.0